Kaip valdyti automobilį patekus į akvaplaningą?

Kaip valdyti automobilį patekus į akvaplaningą?

Viena iš pagrindinių stabilaus automobilio judėjimo sąlygų yra geras padangų sukibimas su kelio danga.
Esant stipriam lietui, vanduo įsiterpia tarp padangų ir kelio dangos, o tada automobilis gali virsti visiškai nevaldomu.
Ką daryti, kad nepatektumėte į tokią situaciją ir kaip tinkamai reaguoti, jei jau patekote?

akvaplaningas

Kas yra akvaplaningas?

Tai reiškinys, kai tarp padangų protektoriaus ir kelio dangos atsiranda vandens pleištas ir prarandamas sukibimas su kelio danga.
Dideliu greičiu važiuojant per balą automobilis iš santykinai sauso paviršiaus įvažiuoja į balą ir vanduo nebespėja pasišalinti iš padangų protektoriaus griovelių.

akvaplaningas padanga vanduo

Simptomai

Yra keletas ženklų, kuriais vadovaujantis žmogus prie vairo supranta, kad jo automobilis tampa nebevaldomas.
Automobilio nesvarumas aiškiai juntamas, o vairas sukasi be menkiausių vairuotojo pastangų. Vairuotojai patekę į tokią situaciją savo jausmus lygina su automobilio pakilimu tarp bedugnės.
Stebint akvaplaningo paveiktą automobilį iš pėsčiojo pusės, galime pastebėti kaip iš po dideliu greičiu į balą įvažiavusio automobilio ratų atsiranda putojanti vandens masė.

Atsiradimo priežastys

Akvaplaningas įvyksta dėl keleto veiksnių : automobilio pakabos ir padangų protektoriaus būklės, kelio būklės ir automobilio greičio.
Geros techninės būklės automobilis padidina automobilio galimybes užtikrintai laikytis ant šlapios kelio dangos.
Stiprus padangos protektoriaus nusidėvėjimas padidina automobilio riziką patekti į akvaplaningą.
Specialūs grioveliai padangos protektoriuje efektyviai pašalina vandenį iš sąlyčio vietos su kelio danga. Kuo labiau nusidėvėjas padangų raštas, tuo pavojingiau važiuoti tokiomis padangomis šlapia kelio danga.

šlapia kelio danga

Šlapia kelio danga yra pavojinga esant provėžoms ir duobėms, tačiau lygus kelias taip pat kelia pavojų: vanduo tolygiai pasiskirsto po jo paviršių ir akvaplaningo metu padangoms paprasčiausiai nėra už ko užsikabinti.
Važiuojant dideliu greičiu, net ir protektorius su pagerintu vandens nubėgimu nebespės pašalinti vandens iš padangos protektoriaus griovelių.
O ir vairuotojas nespės teisingai reaguoti.

Ką daryti patekus į akvaplaningą?

Susidūrę su situacija, kai pajutote, kad automobilis akvaplaninguoja, neišsigąskite.
Dažniausiai pirmoji reakcija nulemia tolimesnę įvykių seką.
Šis efektas trunka vos kelias sekundes, o svarbiausias dalykas šiomis akimirkomis yra paruošti automobilį išvažiavimui iš slydimo.

tvirtas vairavimas

Lėtai atleiskite greičio pedalą, nespauskite stabdžio! Nesukite vairo, tvirtai laikykite vairą tiesiai: tiesus kursas neleis automobiliui nuslysti į šoną.

Kaip išvengti akvaplaningo?

  • Norint nepatekti į situaciją, kai „vandens pleištas“ koreguoja jūsų automobilio judėjimą, verta laikytis kai kurių taisyklių.
  • Rinkdamiesi sezonines padangas savo automobiliui, atkreipkite dėmesį į jų protektorių: ypač efektyvios padangos su padidintu vandens nutekėjimu.
  • Vandens pleištas ypač pavojingas automobiliams, turintiems problemų su pakaba, esant žemam padangų slėgiui ir susidėvėjusiam protektoriui.
  • Važiuodami lietingu oru stebėkite savo greitį ir atkreipkite dėmesį į kelio dangos būklę.
  • Jei būtina kirsti vietas, kur ant kelio susikaupęs vanduo, sumažinkite greitį, važiuokite griežtai tiesia linija ir tvirtai laikykite vairą. Venkite staigių vairo posūkių važiuodami šlapiu keliu.

Išvada

Užkirsti kelią akvaplaningui yra daug lengviau nei su juo kovoti.
Pamirškite agresyvų vairavimo stilių, pabandykite, jei įmanoma, apvažiuoti balą kelyje, nebandykite praskristi virš jos, nes toks „skrydis“ gali lengvai tapti nebevaldomas.